Kocaeli’nin Tek MEB Onaylı Mutfak Atölyesi
Kekin İçi Neden Hamur Kalır?

Hazırladığınız keki fırından çıkarttığınız an hamurunun pişmediğini mi fark ettiniz? Tarifte yazan miktarları ya da ölçüleri değiştirmek bunun en önemli nedeni…

Hazırladığınız keki fırından çıkarttığınız an hamurunun pişmediğini mi fark ettiniz? Tarifte yazan miktarları ya da ölçüleri değiştirmek bunun en önemli nedeni… Eğer hamurunuzu gereğinden fazla cıvık bırakırsanız kekinizin tam kıvamında olmasının da önüne geçmek biraz zor olur. Bu nedenle mutlaka ölçü kullanın. Bir diğer yapılan hata ise kekiniz daha çok kabarsın diye hamura koyacağınız kabartma tozu miktarı. Kekinizin hızlı ve gereğinden fazla kabarması kekin içinin pişmemesine neden olacaktır. Fırını mutlaka öncesinden ısıtmaya özen gösterin. Pişirme aşamasında kapağını sürekli açmayın ve belirtilen ısıların dışına çıkmamaya özen gösterin.

Çözümü İçin Ne Yapılmalıdır?

Kekin henüz yapım aşamasındaysanız ve kek olması gerekenden daha sıvı kıvamlı kaldıysa hemen içerisine kontrollü bir şekilde un ilavesinde bulunun. Keki fırına attıktan sonra geri dönüşü biraz zor olacaktır. Kekiniz piştikten sonra da hemen kesmeyin. Bırakın oda sıcaklığında uzunca bir süre dinlensin. Fırından çıkarır çıkarmaz dinlenmesine izin vermeden keserseniz de içi pişmemiş ve ıslak kalır. Bu nedenle mutlaka dinlendirmeye özen gösterin. 

Bütün maddeler uyduğunuz halde kekinizin içi hala hamursa mevcut kalıbınızın üzerini başka bir tepsi ya da kek kalıbı ile güzelce kapatın ya da tencerenin içine koyun ve üzerini kapatın. Fırınınızın derecesini 120 derecelere kadar düşürün. Fırının sadece altını açın üst kısmını açmayın. Bu düşük ısıda kekinizi 15-20 dakika kadar pişirin. Bu şekilde üstü yanmayacak, altı ve içi pişecektir.

© Copyright 2018 Chef’s İstanbul Kocaeli Mutfak Eğitimi, Aşçılık Eğitimi | Tüm Hakları Saklıdır.