Kocaeli’nin Tek MEB Onaylı Mutfak Atölyesi
Daha Çıtır Çıtır, Az Yağlı Tavuklar Mümkün!

Kızartmanın sağlığımıza faydalı olmadığı artık hepimizin bildiği bir durum. Buna rağmen biz kızartma yapmaktan da kendimizi alıkoyamıyoruz. Peki sağlıklı ve daha lezzetli kızartmalar yapmak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor? 

Marine etme yöntemimizden yağ seçimine, pişirme süremizden ateşin yüksekliğine kadar birçok unsuru göz ardı etmeden daha lezzetli tavuklar için ipuçları…

Yapılan hataların en başında soğuk tavuk kullanmak geliyor. Özellikle dinlenirken dolapta olması, ardından marine ederken tavuğun oda sıcaklığında olması çok önemli. Marine olmuş tavuklarınızı bir süre oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra kızartma işlemine geçebilirsiniz. Tavuklarınız buzluktaysa asla o şekilde kızgın yağın içerisine atmayın. Tavuklarınızın üzerini kapladıktan sonra pişirme kağıdı serili bir tepsinin üzerine dizin. Buzdolabında 15-30 dakika arası dinlendirin. 

Tavukların yumuşacık ve çok lezzetli olmalarının en önemli adımlarından biri daha pişirmeden önce başlıyor. Marinasyon aşaması tavuklara tat veriyor, yumuşatıyor ve daha lezzetli bir şekilde pişmelerini sağlıyor. Bu aşamada kefir, yoğurt, süzme yoğurt, sarımsak, zeytinyağı, karabiber, sarımsak tozu, toz kırmızı biber gibi baharatlardan ya da taze kekik, biberiye gibi taze baharatlarda yardım alabilirsiniz. 

Tavuk kalça, tavuk but, tavuk kanat gibi tavuk bölümleri diğer bölümlerine nazaran daha yağlıdır ve pişerken kuru olma gibi sorunları bu bölümlerde daha az yaşanır. Yine de bu bölümlerden parçalar kullanılıyor olsa dahi büyük bir halde pişirmek yerine daha minik bir hale getirilerek kızartılma işlemine geçilmeli.

Kızartma işleminde en sık yapılan hataların başında yağ seçimi geliyor. Yağınızın yüksek sıcaklıklara dayanan bir yağ olması burada büyük önem taşıyor. 

Pişirdikten sonra en çok sıkıntı çekilen konuların başında yağ çekiyor olması geliyor. Bu aşamada pişen tavuklarınızı ince bir süzgecin üzerine hemen aktarıp altına bir kap koyarak fazla yağını akıtmasını sağlayabilirsiniz. 

Çıtırlık sağlamak için…

Mısır gevreği, cips, maden suyu, galeta unu, kabartma tozu, yumurta... Bu malzemeler çıtır tavukların lezzet sırlarının başında geliyor. Marine ettiğiniz tavukları, kabartma tozlu, galeta unlu bir karışıma bulayarak kızartabilirsiniz…

© Copyright 2018 Chef’s İstanbul Kocaeli Mutfak Eğitimi, Aşçılık Eğitimi | Tüm Hakları Saklıdır.